Erhan Aktaş - Kerim Kur'an

Onlar ki Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir, başlarına gelene sabrederler, salatı ikame ederler , kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden infak ederler.

اَلَّذ۪ينَ اِذَا ذُكِرَ اللّٰهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَالصَّابِر۪ينَ عَلٰى مَٓا اَصَابَهُمْ وَالْمُق۪يمِي الصَّلٰوةِۙ وَمِمَّا رَزَقْنَاهُمْ يُنْفِقُونَ
Ellezine iza zukirallahu vecilet kulubuhum vas sabirine ala ma esabehum vel mukimis salati ve mimma razaknahum yunfikun.
#kelimeanlamkök
1ellezineonlar ki
2izazaman
3zukiraanıldığıذكر
4llahuAllah
5vecilettitrerوجل
6kulubuhumkalbleriقلب
7ve ssabirineve sabrederlerصبر
8ala(başlarına)
9maedene
10esabehumisabetصوب
11velmukimive ayağa kaldırırlarقوم
12s-salatisalatıصلو
13ve mimmave şeylerden
14razeknahumkendilerini rızıkandırdığımızرزق
15yunfikune(Allah yoluna) harcarlarنفق
 • Bayraktar Bayraklı Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'an Meali

  Onlar, Allah anıldığında kalpleri ürperenler, başlarına gelene sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve verdiğimiz rızklardan Allah rızası için harcayanlardır.

 • Mehmet Okuyan Kur’an Meal-Tefsir

  Onlar Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabreder, namaz kılar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden infak ederler.*

 • Edip Yüksel Mesaj: Kuran Çevirisi

  Onlar öyle kimselerdir ki, ALLAH'tan söz edildiğinde yürekleri ürperir. Başlarına gelene sabrederler, salatı gözetirler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan yardım için harcarlar.

 • Erhan Aktaş Kerim Kur'an

  Onlar ki* Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir, başlarına gelene sabrederler*, salatı ikame ederler*, kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden infak* ederler.

 • Süleymaniye Vakfı Süleymaniye Vakfı Meali

  Onlar Allah anılınca yürekleri titreyen, başlarına gelenlere sabreden, namazı tam kılan ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayra harcayan kimselerdir.

 • Ali Rıza Safa Kur'an-ı Kerim Gerçek

  Onlar, öyle kimselerdir ki, Allah anıldığında yürekleri ürperir ve başlarına gelene karşı dirençli olurlar. Namazı dosdoğru kılarlar; kendilerine geçimlik olarak verdiklerimizden de yardımlaşmak amacıyla paylaşırlar.

 • Mustafa İslamoğlu Hayat Kitabı Kur’an

  Onlar ki, ne zaman Allah anılsa kalpleri saygıyla ürperir ve başlarına gelen şeylere sabrederler; üstelik namazı hakkını vererek kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan çömertçe sarf ederler.

 • Yaşar Nuri Öztürk Kur'an-ı Kerim Meali

  Onlar öyle insanlardır ki, Allah anıldığında kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namazı gözetirler. Ve kendilerine verdiğimiz rızıklardan infak ederler.

 • Ali Bulaç Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Anlamı

  Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir.

 • Elmalılı (sadeleştirilmiş)

  Ki Allah anıldığı zaman, kalpleri oynar; kendilerine gelen musibete sabreder; namazı devamlı kılar ve kendilerine verdiğimiz şeylerden başkalarına dağıtırlar.

 • Muhammed Esed Kur'an Mesajı

  Onlar ki, ne zaman Allah'tan söz edilse kalpleri saygı ve sakınmayla titrer; (onlar ki) başlarına gelen her türlü darlığa, sıkıntıya göğüs gererler; salatta devamlı ve duyarlıdırlar; ve kendilerine verdiğimiz rızıktan başkalarına da harcarlar.

 • Diyanet İşleri Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali

  Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, başlarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.

 • Elmalılı Hamdi Yazır Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali

  Ki Allah anıldığı vakıt kalbleri oynar ve kendilerine isabet edene sabırlı ve namaza devamlıdırlar ve kısmet ettiğimiz şeylerden infak da ederler

 • Süleyman Ateş Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali

  Onlar ki Allah anıldığı zaman kalbleri titrer. Başlarına gelene sabrederler, namazı kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yoluna) harcarlar.

 • Gültekin Onan

  Onlar ki, Tanrı anıldığı zaman kalpleri ürperir; kendilerine isabet eden musibetlere sabredenler, namazı dosdoğru kılanlar ve rızık olarak verdiklerimizden infak edenlerdir.

 • Hasan Basri Çantay Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim

  (Öyle mutıy' ve mütevazi' olanlar ki) Allah anılınca onların kalbleri kork (u ile oyn) ar. Onları kendilerine isaabet eden (mihnetlere, zorluklara) sabredenlerdir. Namazı dosdoğru kılanlardır. Kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden (Allah için) harcarlar.

 • İbni Kesir

  Onlar ki; Allah anıldığı zaman kalbleri titrer. Başlarına gelenlere sabr eder, namaz kılar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan infak ederler.

 • Şaban Piriş Kur'an-ı Kerim Türkçe Anlamı

  Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir. Başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan bağışlarlar.

 • Suat Yıldırım Kuran-ı Kerim ve Meali

  Onlar ki; yanlarında Allah anıldığında kalpleri saygı ile ürperir. Başlarına gelen dertlere sabrederler. Namazlarını hakkıyla ifa eder, Allah'ın kendilerine nasib ettiği nimetlerden, O'nun rızasında harcayıp dururlar.

 • Ahmed Hulusi Türkçe Kur'an Çözümü

  Onlar ki, "Allah" anıldığında o anlam şuurlarında haşyet oluşturur.. . Kendilerine isabet edenlere sabredenler ve salatı ikame edenlerdir. . . Kendilerini beslediğimiz yaşam gıdalarından, başkalarına da bağışlarlar.

 • Edip Yüksel (Eski Baskı) Mesaj: Kuran Çevirisi

  Onlar öyle kimselerdir ki, ALLAH'tan söz edildiğinde yürekleri ürperir. Başlarına gelene sabrederler, namazı gözetirler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan yardım için harcarlar.

 • Erhan Aktaş (Eski Baskı) Kerim Kur'an

  Onlar ki Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir, başlarına gelene sabrederler*, salatı ikame ederler*, kendilerini rızıklandırdığımız şeylerden infak* ederler.

 • Progressive Muslims

  Those who, when God is mentioned, their hearts revere, and they are patient to what befalls them, and they hold the contact-method, and from what We provide them they spend.

 • Sam Gerrans The Qur'an: A Complete Revelation

  Whose hearts are afraid when God is remembered, and those patient over what befalls them, and who uphold the duty, and of what We have provided them they spend.

 • Aisha Bewley

  whose hearts quake at the mention of Allah, and who are steadfast in the face of all that happens to them, those who establish salat and give of what We have provided for them.

 • Rashad Khalifa The Final Testament

  They are the ones whose hearts tremble upon mentioning GOD, they steadfastly persevere during adversity, they observe the Contact Prayers (Salat), and from our provisions to them, they give to charity.

 • The Monotheist Group The Quran: A Monotheist Translation

  Those who, when God is mentioned, their hearts reverence, and they are patient to what befalls them, and they hold the contact prayer, and from what We provide them they spend.

 • Edip-Layth Quran: A Reformist Translation

  Those who, when God is mentioned, their hearts revere, and they are patient to what befalls them, and they hold the contact prayer, and from what We provide them they give charity.