7. Araf suresi 39. ayet

/ 206
Erhan Aktaş (Kerim Kur'an)

Öncekiler de sonrakilere: "Sizin, bizden iyi bir tarafınız yoktu. O halde kazandıklarınıza karşılık azabı tadın." dediler.

وَقَالَتْ أُولاَهُمْ لأُخْرَاهُمْ فَمَا كَانَ لَكُمْ عَلَيْنَا مِن فَضْلٍ فَذُوقُواْ الْعَذَابَ بِمَا كُنتُمْ تَكْسِبُونَ
Ve kalet ulahum li uhrahum fe ma kane lekum aleyna min fadlin fe zukul azabe bima kuntum teksibun.
Bayraktar Bayraklı
(Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'an Meali)
Öncekiler de sonrakilere derler ki: "Sizin bize bir üstünlüğünüz yok. O halde siz de yaptıklarınıza karşılık azabı tadın."
Edip Yüksel
(Mesaj: Kuran Çevirisi)
Öncekiler sonrakilere, 'Sizin bize bir üstünlüğünüz yoktur. Kazandıklarınızdan ötürü azabı tadın,' dediler.
Erhan Aktaş
(Kerim Kur'an)
Öncekiler de sonrakilere: "Sizin, bizden iyi bir tarafınız yoktu. O halde kazandıklarınıza karşılık azabı tadın." dediler.
Süleymaniye Vakfı
(Süleymaniye Vakfı Meali)
Öncekiler de sonrakilere şöyle cevap vereceklerdir: "Sizin bizden ne farkınız var ki? Siz de kazandığınıza karşılık bu azabı tadın."
Ali Rıza Safa
(Kur'an-ı Kerim Gerçek)
Öncekiler de sonrakiler için, şöyle derler: "Bize karşı bir üstünlüğünüz yok; yaptıklarınıza karşılık, artık tadın cezayı!"
Mustafa İslamoğlu
(Hayat Kitabı Kur’an)
Bu kez öncekiler sonrakilere: "İşte gördünüz, sizin bizden bir farkınız yok. Öyleyse, kendi işledikleriniz yüzünden tadın azabı!" diyecekler.
Yaşar Nuri Öztürk
(Kur'an-ı Kerim Meali)
Öncekiler de sonrakiler için şöyle konuşurlar: "Artık sizin, bizim üzerimizde bir üstünlüğünüz yok. O halde kazandıklarınıza karşılık azabı tadın."
Ali Bulaç
(Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Anlamı)
(Bu sefer) Önde gelenler, sonda yer alanlara diyecekler ki: "Sizin bize göre bir üstünlüğünüz yoktur, kazandıklarınıza karşılık olarak azabı tadın."
Elmalılı (sadeleştirilmiş)
Öndekiler de sonrakilere: "Sizin bize karşı hiçbir üstünlüğünüz olmadı. Artık kendi kazancınızın cezası olarak tadın azabı." derler.
Muhammed Esed
(Kur'an Mesajı)
Ve öncekiler, sonrakilere şöyle diyecek: "Demek ki, hiçbir bakımdan bizden üstün kimseler değilmişsiniz! Öyleyse, yaptığınız bütün o kötülükler için, tadın bu azabı!"
Diyanet İşleri
(Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali)
Öncekiler sonrakilere, "Sizin bize karşı bir üstünlüğünüz yoktur. Artık kazanmış olduğunuz şeylere karşılık, azabı tadın" derler.
Elmalılı Hamdi Yazır
(Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali)
Öndekiler de sonrakilere derler ki: sizin de bize karşı bir meziyyetiniz olmadı, artık kendi kesbinizin cezası, tadın azabı
Süleyman Ateş
(Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali)
Öncekiler de sonrakilere dediler ki: "Sizin bize bir üstünlüğünüz yok. O halde siz de kazandıklarınıza karşılık azabı tadın!"
Gültekin Onan
(Bu sefer) Önde gelenler, sonda yer alanlara diyecekler ki: "Sizin bize göre bir üstünlüğünüz yoktur, kazandıklarınıza karşılık olarak azabı tadın."
Hasan Basri Çantay
(Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim)
Onların evvelkileri de sonrakilerine: "Sizin bize karşı hiçbir üstünlüğ (ünüz) yokdur. O halde ne kazanmış idiyseniz karşılığı olan azabı tadın" dedi (diyecek).
İbni Kesir
Öncekiler de sonrakilere: Sizin bizden bir üstünlüğünüz yoktur. Öyleyse ne kazandıysanız karşılığı olan azabı tadın, derler.
Şaban Piriş
(Kur'an-ı Kerim Türkçe Anlamı)
Öncekiler ise, kendilerinden sonra gelenlere: -Sizin, bizden bir üstünlüğünüz yoktur, siz de kazanmış olduklarınıza karşılık azabı tadın!" derler.
Suat Yıldırım
(Kuran-ı Kerim ve Meali)
Bu sefer öndekiler de sonrakilere derler ki: "Gördünüz ya, sizin bize karşı bir ayrıcalığınız olmadı, artık kendi işlediklerinizin cezası olarak tadın azabı!"
Ahmed Hulusi
(Türkçe Kur'an Çözümü)
Öncekiler de sonrakilere: "Sizin bize bir üstünlüğünüz yok. . . Uygulamalarınızın getirisi olarak yaşayın azabı!" derler.
Rashad Khalifa
(The Final Testament)
The ancestral group will say to the later group, "Since you had an advantage over us, taste the retribution for your own sins."
The Monotheist Group
(The Quran: A Monotheist Translation)
And the first of them said to the last: "You have no preference over us, so taste the retribution for what you have earned!"
Edip-Layth
(Quran: A Reformist Translation)
The first of them said to the last: "You have no preference over us, so taste the retribution for what you earned!"
# Kelime Anlam Kök
1 ve kalet: dediler ki قول
2 ulahum: öncekiler اول
3 liuhrahum: sonrakilere اخر
4 fema: yoktur
5 kane: كون
6 lekum: sizin
7 aleyna: bize
8 min: hiç
9 fedlin: üstünlüğünüz فضل
10 fezuku: o halde siz de tadın ذوق
11 l-azabe: azabı عذب
12 bima: karşılık
13 kuntum: olduklarınıza كون
14 teksibune: kazanıyor كسب