4. Nisa suresi 49. ayet

/ 176
Erhan Aktaş (Kerim Kur'an)

Kendilerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Allah, uygun gördüğünü* temize çıkarır. Hiç kimseye hurma çekirdeğinin lifi kadar haksızlık edilmez.

أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يُزَكُّونَ أَنفُسَهُمْ بَلِ اللّهُ يُزَكِّي مَن يَشَاء وَلاَ يُظْلَمُونَ فَتِيلاً
E lem tera ilallezine yuzekkune enfusehum. Belillahu yuzekki men yeşau ve la yuzlemune fetila.
Bayraktar Bayraklı
(Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'an Meali)
Kendilerini temize çıkaranların farkında değil misin? Hayır, aksine Allah dilediğini temize çıkarır ve kimseye kıl kadar haksızlık yapılmaz.
Edip Yüksel
(Mesaj: Kuran Çevirisi)
Kendilerini temize çıkaranları görmüyor musun? Oysa ALLAH dilediğini temize çıkarır. Onlara en ufak bir haksızlık yapılmaz
Erhan Aktaş
(Kerim Kur'an)
Kendilerini temize çıkaranları görmüyor musun? Hayır! Allah, uygun gördüğünü* temize çıkarır. Hiç kimseye hurma çekirdeğinin lifi kadar haksızlık edilmez.
Süleymaniye Vakfı
(Süleymaniye Vakfı Meali)
Kendilerini temize çıkaranları görmez misin? Hayır! Allah, tercihini doğru yapan kişiyi temize çıkarır. Onlara kıl kadar haksızlık yapılmaz*.
Ali Rıza Safa
(Kur'an-ı Kerim Gerçek)
Kendilerini temize çıkaranları görmedin mi? Hayır! Allah, dilediğini temize çıkarır ve onlara en küçük haksızlık yapılmaz.
Mustafa İslamoğlu
(Hayat Kitabı Kur’an)
Baksana kendilerini temize çıkaranlara! Ama yoo! Allah dilediğini temize çıkarır ve kimseye zerre kadar haksızlık yapılmaz.
Yaşar Nuri Öztürk
(Kur'an-ı Kerim Meali)
Bakmaz mısın, şu benliklerini ak, berrak gösterip duranlara! Hayır! İş, sandıkları gibi değil. Ancak Allah, dilediğini temizleyip aklar. Ve bir hurma lifi kadar zulme uğratılmazlar.
Ali Bulaç
(Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Anlamı)
Kendilerini (övgüyle) temize çıkaranları görmedin mi? Hayır; Allah, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, 'bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar' bile haksızlığa uğratılmazlar.
Elmalılı (sadeleştirilmiş)
Şu nefislerini temize çıkarıp duranları görmüyor musun? Hayır, yalnız Allah dilediğini temize çıkarır. Ve onlara kıl kadar zulmedilmez.
Muhammed Esed
(Kur'an Mesajı)
Kendilerini tertemiz sayanların farkında değil misin? Hayır, aksine Allah dilediğini temize çıkarır ve kimseye kıl kadar haksızlık yapılmaz.
Diyanet İşleri
(Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali)
Kendilerini temize çıkaranları görmedin mi? Hayır! Allah, dilediğini temize çıkarır ve kendilerine kıl kadar zulmedilmez.
Elmalılı Hamdi Yazır
(Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali)
Bakmazmısın şu nefislerini tezkiye edib duranlara! Hayır, yalnız Allah dilediğini tezkiye eder (temize çıkar) onlar da kıl kadar zulmedilmezler
Süleyman Ateş
(Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali)
Şu kendilerini övüp yüceltenleri görmedin mi? Hayır, ancak Allah dilediğini yüceltir, onlara kıl kadar zulmedilmez.
Gültekin Onan
Kendilerini (övgüyle) temize çıkaranları görmedin mi ? Hayır; Tanrı, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, 'bir hurma çekirdeğindeki iplikçik kadar' bile haksızlığa uğratılmazlar.
Hasan Basri Çantay
(Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim)
Kendilerini temize çıkaranlara bakmadın mı? öyle değil, Allah kimi dilerse onu temize çıkarır. Onlar hurma çekirdeğinin ince ipliği kadar bile haksızlık görmezler.
İbni Kesir
Bakmaz mısın şu kendilerini temize çıkaranlara? Halbuki dilediğini temize çıkaran yalnız Allah'tır. Ve kıl payı zulme uğratılmazlar.
Şaban Piriş
(Kur'an-ı Kerim Türkçe Anlamı)
Kendilerini temize çıkaranları görmedin mi? Oysa Allah, dilediğini arındırır ve onlar, en küçük haksızlığa uğratılmazlar.
Suat Yıldırım
(Kuran-ı Kerim ve Meali)
Baksana o kendini temize çıkaranlara! (Onların temiz olduklarını iddia etmeleri neye yarar ki?) Ancak Allah dilediğini temize çıkarır ve onlara kıl kadar olsun haksızlık edilmez.
Ahmed Hulusi
(Türkçe Kur'an Çözümü)
Kendilerini temiz sayanları (şirk koştukları halde temiz olduklarını iddia eden Yahudi ve Hristiyanları) görmüyor musun? Hayır (olay onların dediği gibi değil), Allah dilediğini arındırır ve hurma lifi kadar zulme uğratılmazlar.
Rashad Khalifa
(The Final Testament)
Have you noted those who exalt themselves? Instead, GOD is the One who exalts whomever He wills, without the least injustice.
The Monotheist Group
(The Quran: A Monotheist Translation)
Did you not see those who ascribe purity to themselves? No, it is God who purifies whom He wills, and they will not be wronged in the least.
Edip-Layth
(Quran: A Reformist Translation)
Did you not see those who exalt themselves? No, it is God who exalts whom He wills, and they will not be wronged in the least.
# Kelime Anlam Kök
1 elem:
2 tera: görmedin mi? راي
3 ila:
4 ellezine: şu
5 yuzekkune: övüp yüceltenleri زكو
6 enfusehum: kendilerini نفس
7 beli: Hayır, ancak
8 llahu: Allah
9 yuzekki: yüceltir زكو
10 men:
11 yeşa'u: dilediğini شيا
12 ve la:
13 yuzlemune: onlara zulmedilmez ظلم
14 fetilen: kıl kadar فتل