Erhan Aktaş - Kerim Kur'an

Onlar, Allah'ın yarattığı şeylerden, herhangi bir şeye bakmazlar mı? Gölgelerinin; secde ederek, saygıyla sağa sola dönüp O'nun yasalarına nasıl uyduklarını görmüyorlar mı?

أَوَ لَمْ يَرَوْاْ إِلَى مَا خَلَقَ اللّهُ مِن شَيْءٍ يَتَفَيَّأُ ظِلاَلُهُ عَنِ الْيَمِينِ وَالْشَّمَآئِلِ سُجَّدًا لِلّهِ وَهُمْ دَاخِرُونَ
E ve lem yerev ila ma halakallahu min şey'in yetefeyyeu zilaluhu anil yemini veş şemaili succeden lillahi ve hum dahırun.
#kelimeanlamkök
1evelem
2yeravgörmediler mi?راي
3ila
4maşeyleri
5halekayarattığıخلق
6llahuAllah'ın
7min
8şey'inher şeydenشيا
9yetefeyyeudöndüğünüفيا
10zilaluhugölgelerininظلل
11ani
12l-yeminisağdanيمن
13ve şşemailive soldanشمل
14succedensecde ederekسجد
15lillahiAllah'a
16vehumve onlar
17dahirunesürünerekدخر

Bayraktar Bayraklı Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'an Meali
Kafirler Allah'ın yarattığı varlıkları görmüyorlar mı? Onların gölgeleri Allah'ın iradesine boyun eğip kendi içyapılarında hareket edip dönerek Allah'a saygı ile yere kapanmaktadırlar.

Mehmet Okuyan Kur’an Meal-Tefsir
Allah'ın yarattığı herhangi bir şeyi görmediler mi? On(lar)ın gölgeleri,
*
boyun eğerek Allah'a secde eder durumda sağ(lar)dan ve sollardan döner.

Edip Yüksel Mesaj: Kuran Çevirisi
ALLAH'ın yarattığı şeylere bakmıyorlar mı ki, gölgeleri ALLAH'a secde ederek sağdan ve soldan sürünerek gidip gelir.

Erhan Aktaş Kerim Kur'an
Onlar, Allah'ın yarattığı şeylerden, herhangi bir şeye bakmazlar mı? Gölgelerinin; secde ederek, saygıyla sağa sola dönüp O'nun yasalarına nasıl uyduklarını görmüyorlar mı?

Süleymaniye Vakfı Süleymaniye Vakfı Meali
Bunlar, Allah'ın yarattığı herhangi bir şeyi görmediler mi gölgeleri sağdan ve sol taraflardan alçalmış bir biçimde
*
Allah'a secde ederek (boyun eğerek) döner.

Ali Rıza Safa Kur'an-ı Kerim Gerçek
Allah'ın yarattıklarını zaten görmüyorlar mı? Onların gölgeleri, boyun eğerek, sağdan ve soldan Allah'a secde ederek dönerler.

Mustafa İslamoğlu Hayat Kitabı Kur’an
İmdi onlar, Allah'ın yarattığı çevrelerindeki şeylere hiç mi bakmıyorlar? Onların gölgeleri sağ ve sollarından süzülüp dönerken, Allah'a teslim olup (koyduğu yasaya) derin bir tevazu ile boyun eğmekteler.

Yaşar Nuri Öztürk Kur'an-ı Kerim Meali
Bakıp görmediler mi, Allah'ın yarattığı şeylerin gölgeleri bile, sağ ve sollarından boyunları bükük bir halde, Allah için secdelere kapanarak dönüyor.

Ali Bulaç Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Anlamı
Allah'ın herhangi bir şeyden yarattığına bakmıyorlar mı? Onun gölgeleri küçülerek sağdan ve soldan Allah'a secde eder vaziyette döner.

Elmalılı (sadeleştirilmiş)
Onlar, Allah'ın yarattığı herhangi birşeyi görmüyorlar mı? Bir baksalar ya, gölgeleri sağlarından, sollarından sürüklenerek, Allah'a secdeler ederek dönüp dolaşır.

Muhammed Esed Kur'an Mesajı
Öyleyse, (hakkı inkar edenler) Allah'ın yarattığı nesneleri görmüyorlar mı? Onların gölgeleri, (Allah'ın iradesine) bütünüyle boyun eğerek bir sağa bir sola dönüp Allah için saygı ve tazimle (nasıl) yere kapanmaktadırlar.

Diyanet İşleri Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali
Allah'ın yarattığı şeyleri görmüyorlar mı? Onların gölgeleri Allah'a secde ederek ve tevazu ile boyun eğerek sağa ve sola dönmektedir.

Elmalılı Hamdi Yazır Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Ya görmedilerde mi? Her hangi bir şeyden Allahın yarattığına bir baksalar a: gölgeleri sağ ve sollarında sürünerek Allaha secdeler ederek döner dolaşır

Süleyman Ateş Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Allah'ın yarattığı şeylerin gölgelerinin dahi nasıl sağdan, soldan sürünüp Allah'a secde ederek döndüğünü görmediler mi? (Her şeyin gölgesi yerde uzanıp kısalarak hep Allah'a secde etmektedir).

Gültekin Onan
Tanrı'nın herhangi bir şeyden yarattığına bakmıyorlar mı? Onun gölgeleri küçülerek sağdan ve soldan Tanrı'ya secde eder vaziyette döner.

Hasan Basri Çantay Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim
Onlar Allahın yaratdığı her hangi bir şey'e (dikkatle) bakmadılar mı ki onların gölgeleri bile zelil zelil Allaha secdekar olarak durmadan sağa sola dönüyor.

İbni Kesir
Allah'ın yarattığı şeylerin gölgelerinin sağa sola vurarak boyun eğip Allah'a secde ettiklerini görmüyorlar mı?

Şaban Piriş Kur'an-ı Kerim Türkçe Anlamı
Allah'ın yarattığı şeyleri görmüyorlar mı? Boyun eğip, Allah'a secde ederek gölgeleri sağa sola eğilir.

Suat Yıldırım Kuran-ı Kerim ve Meali
Görmüyorlar mı ki Allah'ın yarattığı şeylerin gölgeleri bile nasıl sağdan soldan sürünüp Allah'a secde ederek dönmektedir?

Ahmed Hulusi Türkçe Kur'an Çözümü
Allah'ın yarattığı şeyleri görmediler mi ki, gölgeleri (varlıkları) boyun bükerek, Allah'a (hakikatleri olan Esma'ya) secde eder halde, sağdan (hidayet) ve sollardan (dalalet) döner durur.

Edip Yüksel (Eski Baskı) Mesaj: Kuran Çevirisi
ALLAH'ın yarattığı şeylere bakmıyorlar mı ki, gölgeleri ALLAH'a secde ederek sağdan ve soldan sürünerek gidip gelir

Erhan Aktaş (Eski Baskı) Kerim Kur'an
Onlar, Allah'ın yarattığı şeylerden, herhangi bir şeye bakmazlar mı? Gölgelerinin; boyun eğerek, saygıyla sağa sola dönüp O'nun yasalarına nasıl uyduklarını görmüyorlar mı?

Rashad Khalifa The Final Testament
Have they not seen all the things created by GOD? Their shadows surround them right and left, in total submission to GOD, and willingly.

The Monotheist Group The Quran: A Monotheist Translation
Have they not seen that what God has created of a thing, its shadow inclines to the right and the left in prostration to God; and they are humbled!

Edip-Layth Quran: A Reformist Translation
Did they not see that what God has created, its shadow inclines to the right and the left prostrating to God, willingly?