Erhan Aktaş - Kerim Kur'an

Biz, sana Kitap'ı, hakkında ayrılığa düştükleri şeyleri, kendilerine beyan etmen ve inanan bir halk için yol gösterici ve rahmet olmasından başka bir şey için indirmedik.

وَمَٓا اَنْزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ اِلَّا لِتُبَيِّنَ لَهُمُ الَّذِي اخْتَلَفُوا ف۪يهِۙ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ يُؤْمِنُونَ
Ve ma enzelna aleykel kitabe illa li tubeyyine lehumullezihtelefu fihi ve huden ve rahmeten li kavmin yu'minun.
#kelimeanlamkök
1ve mave
2enzelnaindirmedikنزل
3aleykesana
4l-kitabeKitabıكتب
5illadışında
6litubeyyineaçıklamanبين
7lehumuonlara
8llezişeyi
9htelefuayrılığa düştükleriخلف
10fihihakkında
11ve hudenve yol göstericiهدي
12ve rahmetenve rahmetرحم
13likavminbir kavim içinقوم
14yu'minuneinananامن

Bayraktar Bayraklı Yeni Bir Anlayışın Işığında Kur'an Meali
Biz bu kitabı sana sadece, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi insanlara açıklayasın ve iman eden bir topluma da rehber ve rahmet olsun diye indirdik.

Mehmet Okuyan Kur’an Meal-Tefsir
Biz bu Kitabı sana ancak hakkında anlaşmazlığa düştükleri şeyi insanlara açıklayasın (duyurasın)
*
ve inanan bir toplum için bir rehber ve rahmet olsun diye indirdik.

Edip Yüksel Mesaj: Kuran Çevirisi
Sana bu kitabı indirdik ki, anlaşmazlığa düştükleri konuları kendilerine bildiresin. Bu kitap, gerçeği onaylayan bir topluluk için bir yol göstericidir, bir rahmettir.
*

Erhan Aktaş Kerim Kur'an
Biz, sana Kitap'ı, hakkında ayrılığa düştükleri şeyleri, kendilerine beyan
*
etmen ve inanan bir halk için yol gösterici ve rahmet olmasından başka bir şey için indirmedik.

Süleymaniye Vakfı Süleymaniye Vakfı Meali
Sana bu Kitabı, anlaşmazlığa düştükleri konuları açık açık anlatasın bir de inanıp güvenen bir topluluğa yol gösterici ve ikram olsun diye indirdik.

Ali Rıza Safa Kur'an-ı Kerim Gerçek
Oysa Kitap'ı, uyuşmazlığa düştükleri şeyleri onlara açıklamandan başka bir amaç için sana indirmiş değiliz. İnanan bir toplum için de yol gösteren ve rahmettir.

Mustafa İslamoğlu Hayat Kitabı Kur’an
Biz sana ilahi mesajı, sadece üzerinde anlaşmazlığa düştükleri (inançla ilgili) meselelerin çözümlerini kendilerine sunası, inanıp güvenecek bir topluluk için de bir yol haritası ve bir rahmet olsun diye indirdik.

Yaşar Nuri Öztürk Kur'an-ı Kerim Meali
Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun.

Ali Bulaç Kur'an-ı Kerim ve Türkçe Anlamı
Biz Kitab'ı ancak, hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik.

Elmalılı (sadeleştirilmiş)
Biz, sana bu kitabı, yalnızca onlara ihtilaf ettikleri şeyi açıklayasın ve iman edeceklere bir hidayet ve rahmet olsun diye indirdik.

Muhammed Esed Kur'an Mesajı
Sana bu ilahi kelamı yalnızca, üzerinde çekişip durdukları (dini) sorunları onlara açıklayasın ve inanmaya eğilimli olan kimselere de onu doğru yol bilgisi ve rahmet olarak (ulaştırasın) diye indirdik.

Diyanet İşleri Kur'an-ı Kerim Türkçe Meali
Sana kitabı, ancak ayrılığa düştükleri şeyleri onlara açıklaman için ve iman eden bir topluma doğru yolu gösterici ve rahmet olarak indirdik.

Elmalılı Hamdi Yazır Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Sana bu kitabı indirmemiz de ancak şunun içindir ki onlara hakkında ıhtilaf ettikleri şey'i beyan edesin ve iyman edeceklere bir hidayet, bir rahmet olsun

Süleyman Ateş Kur'an-ı Kerim ve Yüce Meali
Biz sana Kitabı indirdik ki, hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara açıklayasın ve (o Kitap), inanan bir kavim için yol gösterici ve rahmet olsun.

Gültekin Onan
Biz Kitabı ancak hakkında ihtilafa düştükleri şeyi onlara açıklaman ve inanan bir kavme rahmet ve hidayet olması dışında (başka bir amaçla) indirmedik.

Hasan Basri Çantay Kur'an-ı Hakim ve Meal-i Kerim
(Bu) kitabı sana (başka bir hikmetle değil) ancak hakkında ihtilaf etdikleri şeydir açıkça anlatman için ve iman edecek her hangi bir kavme bir hidayet ve rahmet olarak gönderdik.

İbni Kesir
Sana kitabı; sırf ihtilafa düştükleri şeyleri onlara açıklaman için ve inananlar topluluğuna hidayet ve rahmet olmak üzere indirdik.

Şaban Piriş Kur'an-ı Kerim Türkçe Anlamı
Biz, kitabı ancak hakkında ihtilaf ettikleri şeyleri onlara açıklaman için, yol gösterici ve iman eden bir halka rahmet olarak sana indirdik.

Suat Yıldırım Kuran-ı Kerim ve Meali
Ey Resulüm, sana bu kitabı indirmemiz, sırf onların, hakkında ihtilaf ettikleri gerçekleri açıklaman ve sırf iman edecek kimselere hidayet ve rahmet olması içindir.

Ahmed Hulusi Türkçe Kur'an Çözümü
Biz sana bu BİLGİyi (Kitabı) karşı çıktıkları şeyi (hakikati) kendilerine açıklayasın diye ve iman eden bir topluma da hidayet (hakikat bilgisi) ve rahmet olarak inzal ettik.

Edip Yüksel (Eski Baskı) Mesaj: Kuran Çevirisi
Sana bu kitabı indirdik ki, anlaşmazlığa düştükleri konuları kendilerine bildiresin. Bu kitap, inanan bir topluluk için bir yol göstericidir, bir rahmettir.

Erhan Aktaş (Eski Baskı) Kerim Kur'an
Biz, sana Kitap'ı, hakkında ayrılığa düştükleri şeyleri, kendilerine beyan
*
etmen ve iman eden bir toplum için yol gösterici ve rahmet olmasından başka bir şey için indirmedik.

Rashad Khalifa The Final Testament
We have revealed this scripture to you, to point out for them what they dispute, and to provide guidance and mercy for people who believe.

The Monotheist Group The Quran: A Monotheist Translation
And We have not sent down the Book to you except that you may clarify for them that in which they have disputed, and as a guidance and a mercy for a people who believe.

Edip-Layth Quran: A Reformist Translation
We did not send down the book to you except that you may proclaim to them that in which they disputed, and as a guidance and mercy to a people who acknowledge.